KDU.breadcrumbs.homeArchiv Hazard v České Třebové zůstane
Zpět

Hazard v České Třebové zůstane

Přidáno 21. 6. 2016
Ilustrační foto
A zdá se, že se na tom hned tak něco nezmění. Jde totiž o snadno dosažitelné peníze a navíc asi i o prestiž, kdo je iniciátorem a předkladatelem návrhu.  To je stručně vyjádřený výsledek pondělního jednání Zastupitelstva města, na kterém Koalice pro Českou Třebovou (KDU-ČSL,SZ,nestraníci) zastoupená Ing. Petrem Skopalem předložila návrh obecně závazné vyhlášky o omezená hazardu v České Třebové s platností od 1. října 2016.
Zůstali jsme v tom sami.
Všichni ostatní přítomní zastupitelé podle výsledku hlasování vidí herny ve Třebové sice jako místa problémová, ovšem, pokud výherní hrací přístroje přináší do rozpočtu města peníze, tak jsou proti regulaci. Jako důvod proč vyhlášku nepodpořit, se hodilo leccos. Proběhla ovšem velmi užitečná diskuze, navíc za účasti veřejnosti.
Jako obhajoba, proč nepodpořit, byl většinou diskutujících z radniční koalice použit (po několika jiných důvodech, které se ukázaly nesprávné), ten argument, že nový zákon o hazardu teprve ukáže, jak se situace ve městě změní. Počkáme a potom se tím budeme zabývat znovu. Je to nelogický a velmi špatný argument. Všechny herny, které budou v činnosti po 1. lednu 2017 pokračovat, musí řešit nové technické požadavky, musí do změny investovat.  Nedovedeme si představit, jak bude starosta města obhajovat, že jsme nyní v r. 2016 nechali vše beze změny a potom budeme následně činnost heren ve městě zakazovat. To jasně ukazuje, že jde o zdržovací taktiku, o získání času. Samotný problém hazardu ve městě, a to dokonce v míře, která je na poměry města povážlivá (na 1 automat 150 obyvatel města včetně kojenců), se tedy řešit nebude.  Prokázalo se, že v tomto složení zastupitelů k tomu není vůle. Nemá smysl rozebírat jednotlivé diskusní vstupy. Mrzí nás, že současně se projednávání neobešlo ze strany rady města bez opakovaného poučování a bohužel a dokonce bylo konstatováno i to, zda jsme si vědomi trestní odpovědnosti zastupitelů v případě, že dojde při prosazování vyhlášky k soudním sporům, ač je to řešeno v zákoně. (Předkladatelé v tom viděli určitou formu zastrašování).
K některým argumentům, které byly v diskuzi použity, uvádíme následující:
Připravená vyhláška je právně bezvadná, její znění je totožné s X jinými vyhláškami celorepublikově, stanoviska odborů úřadu nejsou nějakou povinnou přílohou "OZV", to je tady lokální výmysl. Pokud rada města nějakou vyhlášku navrhuje, také zastupitelům, kteří o ní hlasují, také  žádná stanoviska odborů nepředkládá a ani je nezmiňuje v důvodové zprávě.
Forma nulové tolerance je právně nejčistší, není třeba se dohadovat, kterou hernu ano a kterou ne, prostě hazard jako celek není vůbec potřeba, aby ve Třebové byl, kulturní města hazard nechtějí, protože vědí, že je to poškozuje (sociálně, urbanisticky, z hlediska kriminality,..)
Navržená nulová tolerance povede ze všech diskutovaných řešení (čekání na nový zákon, postupné ukončování atd.) k nejrychlejšímu a nejjistějšímu výsledku, tedy že v horizontu roku až dvou ve Třebové nebude povolen žádný hazard, touto cestou se vydala většina z cca 800 obcí, které hazard regulují (jejich seznam na webu MFČR) Pokud zůstávají místa, kde je ještě hazard povolen (nějaká dobíhající povolení atd.), zůstávají stále herny. V nich se vedle povolených přístrojů často vyskytují i nelegálové, protože je těžké odkontrolovat, co je a co není legální. Pokud není povoleno nic, je mnohem jednodušší nelegální hazard identifikovat
Předkládaný materiál jsme měli připravený bez jakékoliv zpochybnitelné vady, nic jsme nezanedbali, není povinností dokládat nějaké analýzy dopadu na rozpočet atd. Může to být osobní přání starosty a některých zastupitelů. Vzhledem k tomu, že problém byl již připraven a předložen na jednání ZM dne 25.4. mohla si za tuto dobu příslušné analýzy rada města pro svou potřebu  zajistit. Na červnové jednání zastupitelů bylo podání (pro jistotu) znovu zopakováno jen s malou změnou data platnosti navržené vyhlášky.  Je jasné, že pokud zajistíme příjmy z jiných zdrojů, bude rozpočet o něco chudší, ale město bude lépe vypadat. Pokud se radě dobře usíná s tím, že příjmy rozpočtu jsou syceny penězi vytahanými z kapes nešťastných gamblerů a nedokážou se bez nich obejít, je to jistě také informace pro veřejnost.  Kulturní a dobře hospodařící města se bez peněz z hazardu obejdou.