KDU.breadcrumbs.homeAktuality Celostátní sjezd KDU-ČSL
Zpět

Celostátní sjezd KDU-ČSL

Přidáno 22. 8. 2021
Nové vedení, nový název 
Skončil celostátní sjezd KDU- ČSL
 
            Na právě skončeném celostátním sjezdu KDU-ČSL se volilo nové předsednictvo. Naším novým předsedou se stal Marek Výborný. Po necelých devíti letech vystřídal ve funkci Pavla Bělobrádka, který už dostatečně dopředu avizoval, že post předsedy obhajovat nebude. Dal tak možnost zájemcům o tuto pozici se dobře připravit a prezentovat se velkému množství lidí, nejen členské základně KDU-ČSL, ale i široké veřejnosti.
            Páteční dopoledne bylo věnováno bilanci uplynulých dvou let a potažmo i celému období předsednictví Pavla Bělobrádka. Proběhlo předání cen předsedy KDU-ČSL, které získali: Marie Johánková, Božetěch Kostelka, Růžena Mašková a Petr Pithart. Promluvili také vážení hosté, kteří kromě poděkování Pavlu Bělobrádkovi, gratulovali KDU-ČSL k významnému výročí 100 let. S pozdravem a přáním vystoupil člen Evropského parlamentu ze Španělska Antonio White, předseda KDH Alojz Hlina ze Slovenska, spolkový kancléř Rakouska Sebastian Kurz a dále zazněly video-pozdravy od kolegů z CDU. Slovo rovněž dostali pozvaní zástupci parlamentních stran Petr Fiala (ODS), Vít Pospíšil (TOP 09) a Vít Rakušan (STAN). Následně dostali prostor se představit kandidáti na post předsedy strany, Marek Výborný, Jaroslav Vlach, jehož kandidatura byla oznámena až na samotném sjezdu, Marian Jurečka a Jan Bartošek. Po zvolení nového předsedy, Marka Výborného, se dále volilo předsednictvo. První místopředsedkyní se stala senátorka Šárka Jelínková ze Zlínského kraje, dalšími místopředsedy se pak stali Jan Bartošek z Jihočeského kraje, Bohuslav Niemiec z Moravskoslezského kraje, Štěpán Matek z Libereckého kraje, a nakonec po dramatické několika kolové volbě i Petr Hladík z Jihomoravského kraje. Zvolen byl také celostátní výbor, v němž nechybí např. bývalý předseda Pavel Bělobrádek a ani Marian Jurečka, který deklaroval, že i přes neúspěch v kandidatuře na předsedu, chce i nadále naplno pracovat pro KDU-ČSL. Za zmínku stojí i volba celostátní revizní komise, do niž byl zvolen člen naší místní organizace KDU-ČSL Česká Třebová, Jiří Vencl.
            Dalším bodem jednání celostátního sjezdu KDU-ČSL byly návrhy týkající se našeho programu. Hlavní témata se nezměnila a chceme v nich být pevní. Chceme nadále podporovat prorodinnou a proevropskou politiku. S novým vedením chceme být více konkrétní, a Marek Výborný to koneckonců sám na sjezdu deklaroval, s cílem přiblížit KDU-ČSL více lidem a udělat ji pro ně srozumitelnou. Další oblastí, kam by měl být kladen programový důraz je obnovení kvality školství a prestiže učitelského povolání. Zajisté se brzy dočkáme více informací a podrobností z jednání programové rady.
            Posledním, co bych ještě rád zmínil k celostátnímu sjezdu KDU-ČSL v Brně, je změna názvu strany. Podařilo se odhlasovat, že se budeme moci konečně oficiálně prezentovat pod názvem KDU-ČSL a na volebních lístcích už bude uváděna pouze tato zkratka namísto názvu Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová.
            Přeji novému vedení mnoho sil, energie, dobrých a moudrých nápadů, a hlavně Boží požehnání, protože bez Božího požehnání, marné lidské namáhání.
 
Zdař Bůh
 
Martin Voleský
Předseda MO KDU-ČSL