Zpět

Výlet

Přidáno 19. 9. 2021
Ilustrační foto
Výlet do Cvilína a Zlatých Hor
Pouť na Cvilín a do Zlatých Hor
 
Naši farníci se vydali na pouť v sobotu 4.9.2021 na Cvilín a do Zlatých hor. Organizovala ji českotřebovská KDU-ČSL.
 
Nejprve si jdeme prohlédnout "Pradědovu galerii u Halouzků" v Jiříkově u Rýmařova. Nachází se zde mnoho obřích vyřezaných soch, betlémů a postav z bájí a pověstí. Nedaleko je hrad Sovinec.
 
Další naše zastavení je na kopci Cvilín nad Krnovem. Prohlédli jsme si nádherný poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné a prožili mši svatou s o. Sebastianem.
 
V r.1865 se na kostel přemístil oheň, který roztavil i jeho zvony. R. 1945 na něj spadla puma, která nevybuchla. Znovu byl vysvěcen v r. 1947. V 50. letech za komunistické zvůle byli vyhnáni bratři minorité, vrátili se až v r. 1994. Na Cvilíně je i rozhledna.
 
Z homilie o. Sebastiana:
Naším životem se prolíná radost i bolest.
Když se rozhodujeme pro své povolání, např. manželství, říkáme Bohu své ano. Přicházejí však i těžké chvíle. 
Obraz Panny Marie Sedmibolestné je uklidňující. Tečou jí slzy, má sepjaté ruce. Ale vždy je s námi. Jako Ježíš, který prožíval na konci života velký duchovní boj. Poslechl svého Otce. Otec, Abba. Ale na kříži volá: "Bože, můj Bože, proč jsi mě opustil."
Přes to, co prožíval, daroval nám svoji maminku! ... "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého Ducha." ... Nakonec přijde Zmrtvýchvstání Pana Ježíše.
Panna Maria za nás prosí: "Ne má, ale Tvá vůle ať se stane" ... Je potřeba jí za vše poděkovat. Skrýt se pod její plášť - jí se bojí celé peklo! Pod jejím pláštěm je místo pro každého z nás. Vyprosme si u ní tu milost.
Mesiáš se vtělil pomocí Ducha Svatého, proto si vyprosme milost i u Ducha Svatého. Amen.
 
Následuje prohlídka města Krnova, krásné radnice, velkého kostela sv. Martina, oběd.
 
Přijíždíme do Zlatých Hor. Uchvacující je kostel Panny Marie Pomocné.
 
Vznik tohoto místa se datuje do období třicetileté války. Do lesů se před vojáky ukryla těhotná Anna Tannheiserová. Bezpečí našla na místě zvaném Boží dar, kde se jí 18.7.1848 narodil chlapeček Martin. Prožil život jako vážený muž, stal se radním ve Zlatých Horách. Obraz Bohorodičky, který na místě narození svého otce zavěsila r. 1718 jeho dcera Dorota Weisová, začal brzy přitahovat poutníky z okolí. 
 
V polovině 19. stol. se zde začal stavět zděný kostel. R.1955 bylo místo uzavřeno komunisty, v září 1973 vše vyhodili do povětří a srovnali se zemí. Zůstala pouze posvátná studánka s kapličkou. Po r. 1989 byl postaven nový kostel a v r.1995 byl otevřen. Nyní poutní místo navštíví 80 -100 tisíc poutníků ročně. S ochranou nenarozeného života je spojováno poutní místo i dnes.
 
Pouť se nám vydařila, bylo i krásné, slunečné počasí. Za zorganizování nádherné poutě, plné přátelského souznění, Vám, milá paní Klumparová, vděčně děkujeme.
                      
                          Zavzpomínala Věra Šimková